Vyšetření na chlamydie má poměrně jasně dané postupy. Mnohem větší problém je, aby si váš ošetřující lékař uvědomil, že příznaky, kterými trpíte, by mohla být chlamydiová infekce.

Většinu chlamydií totiž nejde jiným způsobem identifikovat. Určitým vodítkem, vedle příznaků, může být rizikový sexuální život pacienta nebo pohlavní styk s novým partnerem. To se týká chlamydie trachomatis. V případě chlamydia psittaci zase může lékaře přivést na stopu například pobyt mezi ptáky, ať již v tuzemsku nebo během zahraničních cest.

Kultivace

S tímto laboratorním vyšetřením zaměřeným na kultivace chlamydií na buněčných liniích se příliš nesetkáte. Jedná se spíše o výjimečnou metodu, protože k tomu, aby byla maximálně úspěšná, jsou potřeba speciální laboratoře. Ostatní laboratoře se v úspěšnosti celkového výsledku kultivace pohybují mezi čtyřiceti až šedesáti procenty.

Sérologické testy

Jak již samotný název vypovídá, jedná se o testy založené na vzestupu protilátek, které organismus produkuje v případě napadení chlamydiemi. Existuje několik metod, přičemž jejich výsledky jsou různorodé. Dalším nedostatkem, které sérologické testy přinášejí, je jejich omezení v interpretaci toho, zda se jedná o akutní stav, opakovanou infekci, rezistentní infekci apod.. Z tohoto důvodu hraje pro určení konkrétní infekce velký vliv i klinický obraz pacienta.

Molekulárně biologické metody

Tyto metody jsou založeny na detekci ribosomální RNA chlamydií. Jejich výhodou je poměrně vysoká spolehlivost a také rychlost. Přesto je zde skryté riziko falešné pozitivity. Pokud mají být výsledky vyšetření co nejlepší, tak je nutné, aby byly dodrženy správné postupy při odběru. Nejčastěji se dělají rozbory ze stěrů děložního čípku, močové trubice, konečníku, spojivek nebo z moče a plodové vody. Výjimkou nejsou ani biopsie a další postupy. Vždy záleží na úvaze ošetřujícího lékaře, který o tom rozhoduje.

Další diagnostické metody

Klíčovou informací by měl být fakt, že u chlamydií nemusí být žádné změny při laboratorním vyšetření zánětlivých markerů. Proto lze konstatovat, že současné lékařské vědě zůstávají zatím výše uvedené vyšetřovací metody. Jedinou výjimkou jsou plicní chlamydie. U nich je možno použít rentgenové vyšetření, které může onemocnění odhalit.

U vyšetření na chlamydie platí, že ho lékaři často odkládají do doby, než se ukáže, že ostatní léčba nezabírá. Důvodem je finanční nákladnost vyšetření. Proto je nutné, aby si každý člověk, který má podezření na tuto infekci, stál v ordinaci za svým a nenechal se odbýt. Výjimkou jsou samozřejmě sexuální partneři jedinců, u kterých již byli chlamydie zjištěny. Zde obvykle není o jejich nákaze žádná pochybnost.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>