Plicní chlamydie nejsou tak známé, jako pohlavní chlamydie. Přitom to neznamená, že jsou méně nebezpečné. Jen se o nich na veřejnosti doposud méně mluví.

Za plicními, přesněji za problémy dýchacích cest můžou stát dva druhy chlamydií. Konkrétně se jedná o chlamydiophylla pneumoniae a chlamydiophylla psittaci.

Chlamydiophylla pneumoniae

Jedná se o kapénkově přenosnou bakterii. Jinými slovy, šíří se podobným způsobem jako například chřipka. Proto není jednoduché nakažení zabránit a v podstatě jedinou obranou je dostatečně silná imunita. Přesto to neznamená, že každý oslabený jedinec, který se s plicní chlamydií setkal, musí onemocnět. Velká část lidí o bakteriích ani netuší a organismus si s nimi poradí. Určité procento postižených ovšem zůstává jako přenašeči choroby, navzdory tomu, že sami nemají žádné příznaky.

Příznaky plicní chlamydie jsou často velmi podobné začátku chřipkového onemocnění. Postižený začíná být unavený, pokašlává a má zvýšenou teplotu. Také z toho důvodu se u některých nemocných pravá příčina vůbec neodhalí. Mezi postiženými najdeme často malé děti, které ještě nemají imunitní systém dostatečně rozvinutý. Dále seniory a jinak nemocné jedince, kteří mají oslabenou imunitu.

Plicní chlamydie nejčastěji napadají horní cesty dýchací, ale to neznamená, že si nemůžou vybrat jinou část dýchacího systému. V závažnějších případech dokážou vyvolat zápal plic. Ten se navíc nemusí projevovat typicky a při poslechovém vyšetření nezaznamená ošetřující lékař žádný nález. Naštěstí se vše prokáže na rentgenovém snímku. Po zjištění plicních chlamydií následuje přibližně desetidenní léčba antibiotiky.

Chlamydiophila psittaci

Význam latinského slova psittacus je papoušek a již to samo o sobě napovídá, kde můžeme hledat nositele infekce. Nejde přitom pouze o papoušky, ale ptáky obecně. Prostřednictvím výkalů (trusu i moči) je tento druh bakterií přenosný na člověka. Z toho důvodu patří mezi primárně ohrožené veterináři, chovatelé, ošetřovatelé, ale i pracovníci zverimexů nebo ornitologové a zaměstnanci organizací zaměřujících se na přírodu.

Možnost nakažení se nevyplatí podceňovat, protože vedle již zmíněného zánětu plic se může rozvinout zánět a poškození dalších orgánů. Jmenovitě například mozku, jater nebo ledvin. Také v případě chlamydiophila psittaci se nasazuje antibiotiková léčba.

Pokud máte podezření, že jste přišli do styku s nemocným trpícím plicními chlamydiemi nebo jste se dostali do kontaktu s ptačí močí nebo trusem, nepodceňte výše uvedené příznaky a navštivte vašeho ošetřujícího lékaře. Současně ho nezapomeňte na tuto možnost upozornit, protože mnoho postižených plicními chlamydiemi zůstává neléčeno, jelikož skutečný původ obtíží není odhalen.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>