Odběr krve slouží k různým vyšetřením o stavu lidského organismu. Během krevního vyšetření se může vyšetřit plná krev, sérum nebo plazma. Odběr krve je důležitý nejenom v případě nemoci, ale také jako prevence. Krevní rozbor totiž může odhalit zdravotní nedostatky nebo problémy ještě dříve, než je pocítíte.

Nejčastější druhy vyšetření

FW – sedimentace

Během vyšetření se sleduje usazování červených krvinek. To záleží na globulinu a množství a tvaru červených krvinek. Podle sedimentace se můžou zjistit zejména různé infekce.

QUICK – INR

Kontrola srážení krve. Dělá se před operacemi, ale i pro různé onemocnění, jako např. krve nebo jater.

APTT

Další kontrola srážení krve vedoucí nejčastěji ke zjištění hemofilie.

Oddělení séra od krevních elementů

Během tohoto vyšetření se zjišťuje mnoho různých ukazatelů.

Glukóza – údaje o metabolismu cukrů, které můžou odhalit onemocnění slinivky, žláz s vnitřní sekrecí, centrální nervové soustavy a také čím dál častější cukrovku.

Sodík – ukazuje úroveň hydratace. Nízká úroveň naznačuje průjmy, přílišné močení, respirační alkalózu apod.. Zvýšená úroveň ukazuje na dehydrataci.

Draslík – pomáhá k podrobnému sledování metabolismu. Vyšší úroveň může naznačovat maligní hypertemii nebo Addisonovu nemoc. Naopak nižší zase průjmy, zvracení apod..

Urea – močovina – vyšetření močoviny ukáže ledvinové selhání, krvácení do zažívacího traktu nebo poškození jater.

Chlorid – voda a ionty v těle. Může vypovídat o dehydrataci, vrozené nemoci ledvin, choleře apod..

Bilirubin – vysoké jednotky ukazují na jaterní obtíže, často souvislost se žlučníkem apod..

Kreatinin – nadměrný počet ukazuje na renální insudicienci, nízký na podvýživu a úbytek svalové hmoty.

EnzymyALP ukazují jaterní obstrukci nebo aktivitu osteoblastů. ALT na infarkt, plicní embolii nebo jaterní poškození. GMT naznačuje toxické nebo alkoholové poškození jater. AST na infarkt, choroby jater, operaci srdce. CRP ukazuje na infekci.

Výsledky laboratorního vyšetření uskutečněného na základě odběru krve vyhodnocuje váš ošetřující lékař na základě tabulek hodnot pro jednotlivé testy. Každá hodnota má určité tolerované rozmezí, přičemž výkyv může být buď do menší hladiny nebo naopak vyšší. Čím extrémnější výsledek po odběru krve vyjde, tím vypovídá o závažnějším problému vašeho organismu.

Pokud budete odesláni do laboratoře na odběr krve, doporučujeme se nejprve informovat, zda je laboratoř na vaše vyšetření vybavena. To se týká zejména speciálních vyšetření. Jinak se totiž může stát, že odběr sice bude proveden, ale budete muset čekat na výsledek mnohem déle, protože bude odeslán na více specializované pracoviště. Přestože by vám měl ošetřující lékař doporučit vhodnou laboratoř, uděláte lépe, pokud se sami přesvědčíte.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>