Zdravé a funkční tlusté střevo je základním článkem lidského zdraví a dobré imunity. Proto bychom se o střeva měli starat. Aby dobře fungovaly, musíme dodržovat správnou životosprávu. V jídelníčku bychom měli mít dostatek zeleniny, ovoce a celozrnných potravin. Naopak střevu příliš nesvědčí cukry, sladkosti, maso, alkohol a přemíra mléčných výrobků. Také pečivo z bílé mouky není tím pravým ořechovým, lépe je konzumovat výrobky ze žitné mouky. Důležitý je také dostatek pohybu.

Přesto dodržování výše uvedeného nemusí stačit. Proto existují různé metody, které podporují očistu střev.

Colonhydroterapie

Colonhydroterapie je výplach tlustého střeva za pomoci speciálního přístroje. Výplach je prováděn vodou, která má teplotu lidského těla. Voda je zaváděna pomocí hadice do konečníku a dále do střeva. Pomocí vody se střevo vypláchne a odstraní se většina nánosů, usazenin a nečistot. Střevo se tak zbaví velkého množství látek, které ho zatěžovaly a snižovaly jeho funkčnost. V některých případech může terapeut, který obsluhuje přístroj, jemnou masáží podpořit tok vody ve střevě. Celá terapie trvá tři čtvrtě hodiny a v začátcích je potřeba ji opakovat třikrát až šestkrát během dvou týdnů.

Co může colonhydroterapie ovlivnit (na základě tvrzení poskytovatelů této metody)

  • zlepšení hybnosti
  • lepší funkce střeva
  • zmírnění alergických projevů
  • zlepšení zácpy nebo naopak průjmů
  • lepší stav pokožky
  • zvýší pocit svěžesti

Sankhapraksalana

Upozornění redakce – tuto proceduru provádíte na vlastní odpovědnost a doporučujeme vám ji nejprve konzultovat s ošetřujícím lékařem. Náš web, autor článku a provozovatel webu nenesou žádnou odpovědnost za to, pokud proceduru budete realizovat!

Jogínská metoda očisty tlustého střeva za pomoci slané vody. Jedná se o letitou techniku, která má svoje příznivce zejména v asijských zemích, ale během posledních let se rozšiřuje také v naší republice. Provádí se ráno na lačno a trvá přibližně hodinu. V den očisty je potřeba klidový a dietní režim.

Ráno vypijte 0,5-1l studené vody a počkejte 1 hodinu. Během této doby si připravte 1,5l silného heřmánkového čaje, rozvařte bílou rýži na kaši a rozpusťte v ní 4dkg másla. Po uplynulé hodině natočte 1,5l vlažné vody a vmíchejte do ní vrchovatou lžíci kuchyňské soli. Vypijte ji na „ex“. Poměrně rychle by mělo dojít k vyprázdnění a odchodu kalů. Pokud k němu nedojde, aplikujte si klystýr, který to podpoří, případně vyvolejte zvracení. Následuje další hrnek vlažné vody s rozpuštěnou rovnou lžící soli a po vyprázdnění další hrnek s půl lžící soli. Na závěr vypijte připravený, ale již vychladlý heřmánkový čaj. Po odchodu heřmánku za jednu hodinu snězte na kaši uvařenou rýži. Během celého dne jezte velmi dietně a pravidelně popíjejte čistou vodu nebo bylinkové čaje. Význam této metody je podobný jako u colonhydroterapie, ovšem tuto očistu střeva provádíte bez dohledu lékaře nebo terapeuta a je proto poněkud riskantní.

Domácí klystýr

Další alternativou očisty střev je domácí provádění klystýru, ke kterému potřebujete jednoduché zařízení, které seženete v obchodech. Klystýr se obvykle provádí doma jednou týdně za pomoci jeden a půl litru převařené vlažné vody.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>