Chlamydie jsou bakterie, které dokážou napadnout různé orgány a části našeho těla. Jedním z nich jsou, bohužel, také oči. V praxi se můžeme setkat se dvěma nemocemi očí, které chlamydie způsobují. První z nich je trachom a druhou je inkluzní konjunktivitida.

Trachom

Pokud chlamydie napadnou lidské oko, tak vzniká oční zánět. Tento název má vlastní jméno – trachom. Trachom je závažné oční onemocnění, které v nejhorším případě může skončit slepotou. Důkazem toho jsou země třetího světa, kde se trachom řadí k čelním příčinám slepoty.

Nejčastější příznaky trachomu

  • pocit cizího tělesa v oku
  • hnisavý výtok z oka
  • oboustranný zánět

Výše uvedené problémy propukají obvykle pátý den po nakažení. Zánět se léči antibiotiky, přičemž nejčastější jsou antibiotika z řady tetracyklinů. Nepříjemnou skutečností je fakt, že se trachom může vrátit. K přenosu může dojít například kapénkovou infekcí, když postižený zakašle a infekce se dostane do oka druhého člověka. Další cestou šíření jsou například nečisté a infikované ručníky. Proto pokud se vrátíte z cest po zemích třetího světa a máte problémy podobné zánětu oka nebo spojivek, neprodleně informujte lékaře, že jste byli v rizikové oblasti, kde se vyskytuje trachom. Zanedbání léčby může vést k poškození očí, v horším případě dokonce oslepnutí!

Inkluzní konjunktivitida

Tento druh očního zánětu je úzce spojený se sexuální aktivitou. Proto se obvykle týká pouze dospělých pacientů. Jde tedy o pohlavně přenosnou nemoc, která se přenáší kontaktem s nakaženým a následným přenosem infekce do očí rukama. Nemoc propuká přibližně sedmý den od nakažení. Ovšem její rozvoj je relativně dlouhý. Může trvat týdny až měsíce. Většinou začne zánět v prvním oku a postupně se rozšíří do oka druhého. Obtíže nejsou příliš velké, takže se často infekce přehlédne a k lékaři jde postižený již se zanedbaným zánětem.

Nejčastější příznaky očního zánětu – inkluzivní konjunktivitidy

  • červenání očí
  • hlenohnisavá sekrece
  • pocit cizího tělesa v oku
  • světloplachost

Také v případě inkluzivní konjunktivitidy je nasazena léčba antibiotiky. Při včasném odhalení infekce je prognóza velmi dobrá. V případě sexuálního kontaktu je potřeba přeléčit i sexuální partnery. Důležitý je proto i odpovědný přístup nemocného a pochopení nutnosti léčby jeho partnerů. V některých případech můžou změny na spojivce zůstat až několik týdnů po úspěšném ukončení léčby.

Ostatní léčba

Jako podpůrná může být nastolena lokální léčba. V takovém případě se jedná hlavně o tetracyklinovou mast 1% s frekvencí dvakrát denně po celý měsíc. Alternativou můžou být i kortikosteroidy, ovšem pouze krátkodobě.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>