Chlamydií je více druhů a každý druh této škodlivé bakterie má svoje specifika, jak se může člověk nakazit. V tomto textu si představíme jednotlivé bakterie a jejich přenos. Jak uvidíte, nákaze je možno předcházet, ovšem v některých případech nemusí pomoci žádná prevence. Vedle prevence je tedy důležité se udržovat v dobré kondici a mít silný imunitní systém. To může pomoci tělu v boji s nákazou a případně rychlejšímu uzdravení.

Chlamydia trachomatis

Jedná se jednoznačně o nejznámější chlamydiovou bakterii.

Urogenitální infekce

U obou pohlaví se může infekce dostat do organismu skrz nechráněný pohlavní styk. Nejčastěji se vyskytuje u mladých sexuálně aktivních jedinců, kteří provozují rizikový sex. Inkubační doba je obvykle mezi třemi až sedmi dny.

Proktitida a proktokolitida

Jak již název napovídá, chlamydie se do těla postiženého dostane skrze konečník. Proto se jedná o nemoc jak homosexuálů, tak žen, které provozují anální sex. Znovu je hlavním zdrojem nechráněný a rizikový pohlavní styl.

Inkluzní konjunktivitida (paratrachom)

Oční zánět, kterým se může člověk infikovat přenosem chlamydie na rukou zejména z genitálií. Dalším relativně častým zdrojem nákazy jsou nedostatečně vyčištěné ručníky, na kterých ulpěly infikované bakterie.

Klasický oční trachom

Častá nemoc v rozvojových zemích, která může přivodit poškození zraku a slepotu. Šíří se kapénkovou infekcí, ale také například nedostatečně vypranými ručníky.

Perinatální infekce

Nejčastěji dojde k infikování během porodu – porodními cestami. Další možnou cestou je poporodní infikování rukama, na kterých ulpěly chlamydie.

Chlamydophila psittaci

U této „ptačí“ bakterie dochází k infekci hlavně od ptáků, případně i jiných zvířat. Nemoc se též nazývá psitakóza. Šíří se trusem a močí, proto je při styku s ptáky důležitá maximální hygiena. V tuzemsku se většinou nevyskytuje, ale můžete si ji dovést ze zahraničí nebo prostřednictvím importu ptactva a dalších zvířat.

Chlamydophila pneumoniae

Plicní chlamydie se šíří kapénkovou infekcí. Během svého života se s bakterií setkají až čtyři pětiny lidstva. Obvykle nákazu ani nezpozorujeme nebo má pneumonie pouze lehký průběh. Vždy záleží na konkrétním zdravotním stavu a imunitním systému postiženého jedince.

Chlamydie se můžou stát zdrojem závažných zdravotních problémů. Nejen těch, které jsou přímo pozorovatelné během průběhu onemocnění, ale v poslední době vědci chlamydie podezírají z toho, že způsobují nebo spouštějí další choroby. Můžeme jmenovat například Alzheimerovu nemoc nebo rakovinu plic. Je proto důležité na infekci včas přijít a zahájit léčbu. Jen tak lze snížit riziko dalších zdravotních problémů!

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>