Výskyt chlamydií je v populaci poměrně vysoký. Navzdory tomu léčba neprobíhá u všech nemocných. Důvodem je to, že se nepovede jejich odhalení z různorodých důvodů. Přitom stačí udělat laboratorní testy a jiná vyšetření.

Chlamydie podle druhu můžou zasáhnout dýchací systém, urogenitální trakt nebo oko. Určitým specifikem jsou přenašeči chlamydií, kteří nepozorují žádné příznaky. V takovém případě jsou „bacilonosičem“ a dokud se na ně náhodou nepřijde, jsou nebezpeční svému okolí. Současně platí, že bacilonosiči můžou, ale nemusí mít následky od těchto bakterií.

Neléčené chlamydiové infekce můžou dále zvyšovat riziko astmatu, aterosklerózy, rakoviny plic, degenerace sítnice, Alzheimerovy choroby nebo artritidy. Proto je léčba velmi důležitá a rozhodně by neměla být podceňována! Pokud máte na infekci podezření, neprodleně navštivte svého ošetřujícího lékaře a trvejte na důkladných rozborech.

Léčba chlamydie trachomatis

Pokud je u postiženého zjištěna tato bakterie, tak mezi nejčastěji podávanými antibiotiky najdeme lék Azitromycin. Alternativními léky jsou Doxyciklin, Erytromycin, Ofloxacin nebo Levoflocacin. Podle laboratorních výsledků a rozhodnutí lékaře se podávají různě silné dávky. Také doba léčby se může lišit. Nejčastěji se pohybuje mezi sedmi a jednadvaceti dny. V případě této choroby je klíčové, aby byli přeléčeni všichni sexuální partneři nemocného. V opačném případě se může znovu nakazit a hlavně sexuální partneři budou chorobu případně šířit dál a bude se zhoršovat jejich zdravotní stav.

Pokud byla nemoc přenesena z matky na novorozence, pak je doporučena terapie lékem Klaritromycin po dobu až dvou týdnů. Samozřejmě musí proběhnout i léčba rodičů.

Léčba Chlamydia psittaci

V případě onemocnění touto bakterií trvá obvyklá léčba deset až dvacet jeden den. Někdy může trvat i déle, aby se předešlo návratu nemoci. Nejčastěji se používá lék Doxycyklin.

Léčba Chlamydia pneumoniae

Nejčastějším lékem první volby bývají antibiotika jako Erytromycin, Klaritromycin, Azitromycin, Levofloxacin a Moxifloxacin. Naštěstí nejsou bakterie rezistentní proti antibiotikům. Také v tomto případě je doba léčby až tři týdny. V některých případech se musí léčba provádět opakovaně.

Léčba při graviditě

Nejčastěji se používají léky Azitromycin a Amoxicilin. Naopak Doxycyklin, který bývá jinak hojně využíván, je kontraindikován. Důležitý je také prenatální screening s terapií. Pokud nic není zanedbáno, bývá léčba úspěšná souběžně i u dítěte a to až v devadesáti procentech. Pokud k úspěšné léčbě nedojde, tak se novorozenec obvykle nakazí během porodu porodními cestami nebo k tomu může dojít při dotyku rukou porodníků nebo rodičů, které jsou kontaminovány infekcí.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>